Wymagania glebowe i przedplon:
Najodpowiedniejsze do uprawy pszenżyta jarego są gleby kompleksów żytniego bardzo dobrego oraz żytniego dobrego w dobrej kulturze. Zalecanym przedplonem są: okopowe na oborniku, strączkowe grubonasienne, motylkowe i mieszanki strączkowo-zbożowe. Najlepszym przedplonem ze zbóż jest owies. W przypadku pozostałych roślin zbożowych wskazane jest zastosowanie poplonów ścierniskowych. Uprawa roli nie odbiega od stosowanej pod zboża jare.
Nawożenie mineralne i wapnowanie:
Na glebach kwaśnych należy stosować wapnowanie w ilości 2-3 t/ha najlepiej pod podorywkę. Nawożenie fosforowo-potasowe należy stosować pod orkę zimową lub przed uprawkami wiosennymi w ilości 60-100 kg/ha P2O5 i 80-120 kg/ha K2O uwzględniając zasobność gleby oraz przedplon. Nawożenie azotowe najlepiej stosować w ilości 60-100 kg/ha w dwóch dawkach – przed siewem i w fazie strzelania w źdźbło, biorąc pod uwagę kompleks glebowy, przedplon oraz spodziewany plon nasion.
Siew:
Pszenżyto jare sieje się jak najwcześniej, gdy tylko warunki wilgotnościowe gleby na to pozwolą. Ilość wysiewu, w zależności od takich czynników jak gleba, nawożenie, termin siewu i jakość materiału siewnego wynosi 400-500 ziaren na m2, czyli w warunkach optymalnych 180-220 kg/ha. Ziarno przed siewem należy zaprawić.
Pielęgnacja i ochrona roślin:
W przypadku wiosennego zaskorupienia gleby, przed wschodami lub w okresie szpilkowania zaleca się stosować lekką bronę lub bronę zgrzebło.
Przy zagrożeniu porażenia roślin septoriozą należy wykonać zabieg oprysku przed kłoszeniem lub w pełni kłoszenia. W warunkach sprzyjających wyleganiu (wyższe dawki azotu, zagęszczony łan) nieodzowne jest stosowanie regulatora wzrostu. Przy wykonywaniu zabiegów ochrony uprawy należy kierować się aktualnymi zaleceniami oraz wskazówkami zamieszczonymi na opakowaniach stosowanych preparatów.
Zbiór najlepiej wykonać w okresie dojrzałości pełnej, ze względu na pewną skłonność tego gatunki do porastania. Ziarno nadmiernie wilgotne należy wysuszyć.
Odpowiadając na pytanie „Jakie pszenżyto na słabe gleby ?” zawsze należy wskazać pszenżyto jare. Jest o najlepsze rozwiązanie.
Masz pytania związane z uprawą pszenżyta jarego – zapraszamy do kontaktu.