FORGOT YOUR DETAILS?

Rzepak - nasiona rzepaku - odmiany rzepaku.

Rzepak to jedna z najbardziej popularnych roślin oleistych z grupy roślin uprawnych. Z jego nasion pozyskuje się powszechnie używany olej roślinny – olej rzepakowy, bogaty w unikalny skład kwasów tłuszczowych, będący surowcem do produkcji m. in. margaryn czy majonezu, ale to nie jedyne jego zastosowanie. Rzepak to także cenne źródło paszy dla zwierząt. Śruta poekstrakcyjna jaką otrzymuje się po wytłoczeniu oleju, ze względu na wysoką zawartość białka jest chętnie wykorzystywana do karmienia zwierząt i stanowi jedno z najważniejszych źródeł białka niemodyfikowanego genetycznie, co ma ogromne znaczenie dla producentów mleka i mięsa.

Rzepak to także cenna roślina miododajna. Nasze rodzime pszczoły ze względu na duże powierzchnie uprawne rzepaku chętnie wykorzystują ich kwiaty do produkcji miodu.

Nie można także pominąć szerokiego i cennego zastosowania rzepaku jakim jest biopaliwo. Zarówno czyste estry metylowe kwasów tłuszczowych jak i ich mieszanki z olejem napędowym są dzisiaj popularnym sposobem wykorzystywania rzepaku w przemyśle biopaliw.

Odmiany rzepaku - Rzepak ozimy

Rzepak – nasiona rzepaku – odmiany rzepaku – HR Strzelce kepler 2Czytaj więcej +26 maja 2021 By informatycy in Rzepak ozimy

Kepler

Rzepak – nasiona rzepaku – odmiany rzepaku – HR Strzelce geminiCzytaj więcej +12 grudnia 2019 By mstefanska in Rzepak ozimy

Gemini

Czytaj więcej +28 czerwca 2021 By mstefanska in Rzepak ozimy

Neon F1

Rzepak – nasiona rzepaku – odmiany rzepaku – HR Strzelce chrobry-rzepakCzytaj więcej +17 marca 2018 By marcinqu in Rzepak ozimy

Chrobry – zimotrwały rzepak

Rzepak – nasiona rzepaku – odmiany rzepaku – HR Strzelce kwazar-prev-2Czytaj więcej +13 maja 2020 By informatycy in Rzepak ozimy

Kwazar

Rzepak – nasiona rzepaku – odmiany rzepaku – HR Strzelce MarsCzytaj więcej +13 maja 2020 By informatycy in Rzepak ozimy

Mars

Czytaj więcej +07 czerwca 2022 By mluty in Rzepak ozimy

Uniwersum

Czytaj więcej +03 kwietnia 2018 By marcinqu in Rzepak ozimy

Copernicus F1

Czytaj więcej +17 marca 2018 By marcinqu in Odmiany, Rzepak, Rzepak ozimy

Monolit – Rzepak na słabe gleby

Czytaj więcej +13 maja 2019 By mstefanska in Rzepak ozimy

Hevelius

Czytaj więcej +17 marca 2018 By marcinqu in Rzepak ozimy

Konkret F1

Czytaj więcej +17 marca 2018 By marcinqu in Odmiany, Rzepak, Rzepak ozimy

Brendy

Czytaj więcej +17 marca 2018 By marcinqu in Odmiany, Rzepak, Rzepak ozimy

Bazalt

Odmiany rzepaku - Rzepak jary

Rzepak Jary - Odmiany rzepaku jarego - Nasiona rzepaku jaregoCzytaj więcej +17 marca 2018 By marcinqu in Odmiany, Rzepak, Rzepak jary

Markus

Rzepak Jary - Odmiany rzepaku jarego - Nasiona rzepaku jaregoCzytaj więcej +17 marca 2018 By marcinqu in Odmiany, Rzepak, Rzepak jary

Karo

Rzepak Jary - Odmiany rzepaku jarego - Nasiona rzepaku jaregoCzytaj więcej +17 marca 2018 By marcinqu in Odmiany, Rzepak, Rzepak jary

Libero

Rzepak Jary - Odmiany rzepaku jarego - Nasiona rzepaku jaregoCzytaj więcej +17 marca 2018 By marcinqu in Odmiany, Rzepak, Rzepak jary

Goliat

Prawdopodobnie rzepak powstał w wyniku skrzyżowania kapusty z rzepikiem. W Polsce na szerszą skalę zaczął być uprawiany na początku XIX wieku. Do rozwoju upraw rzepaku przyczyniło się upowszechnienie stosowania środków chemicznych zwalczających słodyszka, szkodnika, który potrafił zniszczyć nawet 80% plonów rzepaku.

Uprawa rzepaku.

Jednym z ważniejszych czynników warunkujących obfite plony jest pH gleby, jeśli jest poniżej 5,8 należy liczyć się z faktem, że roślina będzie gorzej przyswajać składniki odżywcze co wpływa na jej gorszy rozwój. W przypadku uprawy rzepaku zaleca się wapnowanie gleby pod przedplon nawozami wapniowo-magnezowymi. Najlepsza gleba pod uprawy rzepaku to gleby żyzne, próchniczne i zasobne w wapń. Nie wskazane są jednak gleby podmokłe. Jednym, z ważniejszych czynników jest także planowanie upraw rzepaku w płodozmianie. Aby uzyskać wysokie plony najlepiej siać rzepak po roślinach strączkowych czy mieszankach zbożowo-strączkowych oraz wczesnych ziemniakach, nie zaleca się jednak siana rzepaku po burakach ze względu na obecność mątwika burakowego. Rzepak sieje się na głębokości 1,5 – 2,0 cm w dobrze przygotowaną glebę. Norma wysiewu standardowo wynosi 3,5kg na hektar. Rzepak jary wysiewa się możliwie najwcześniej, w okolicach początku kwietnia, natomiast rzepak ozimy w okresie od 5 do 25 sierpnia w zależności od części Polski. Opóźnienie wysiewu skutkuje niestety zmniejszeniem wysokości plonów.

Istotnym elementem przy uprawie rzepaku jest także jego nawożenie. Przy planowaniu nawożenia należy pamiętać, że rzepak na 1 tonę plonu nasion pobiera:

- 55 kg azotu

- 20 kg dekatlenku tetrafosforu

- 40 kg tlenku fosforu

- 6 kg magnezu

- 14-20 kg siarki.

Z mikroelementów istotnym dla rzepaku w okresie jesiennym jest bor. Natomiast wiosną rzepak wymaga obfitego nawożenia azotem.

Oferta odmian rzepaku na Polskim rynku jest bardzo szeroka. Podpowiemy czym się kierować przy wyborze najlepszej odmiany rzepaku.

Od czego zacząć wybór

Plonowanie to najczęściej najważniejszy wskaźnik przy wyborze odmiany rzepaku. Plonowanie czyli wysokość jaką osiąga dana odmiana jest wskaźnikiem który w szybki sposób pozwoli nam przeprowadzić szybki odsiew odmian które nie będą nas interesować.

Należy jednak pamiętać, że na plonowanie ma wpływ nie tylko siła danej odmiany, lecz również warunki w jakich uprawiany jest rzepak. Czynniki agrotechniczne i jakość gleby mogą wpłynąć na wysokość plonowania. No i pozostaje jeszcze kwestia pogody - która również może mieć wpływ na plonowanie rzepaku.

Wyżej wymienione czynniki sprawiają, że sama wartość wskaźnika plonowania nie daje nam wystarczających danych. W niepewnych warunkach warto sięgnąć po te odmiany rzepaku, które mają stabilne plonowanie i będą jak najlepiej dostosowane do warunków uprawy panujących w twojej okolicy.

Odporność na pozostałe czynniki

Uprawy rzepaku są narażone również na szereg innych czynników które mogą wpłynąć na wysokość plonowania:

- chwasty w rzepaku które trzeba zwalczać

- choroby młodego rzepaku

- sucha zgnilizna kapustnych w rzepaku

- czerń krzyżowy

- szara pleśń w rzepaku.

- i wiele innych

Warto zainwestować w odmiany rzepaku które są jak najbardziej odporne na czynniki stresujące. Zapoznaj się z naszymi odmianami wymienionymi wyżej - na pewno wybierzesz odpowiednią dla siebie odmianę.

Pamiętaj iż w każdej chwili możesz od nas zadzwonić - doradzamy w pełnym zakresie doboru odmian rzepaku do konkretnych warunków panujących w okolicy.

 

 

TOP